Sezóna je dlouhá a náročná. Jaké potíže řeší u českých biatlonistů fyzioterapeut Roman Karpíšek?

14. února, 2022

Zimní olympijské hry v Pekingu jsou za svou polovinou. Někteří biatlonisté už tu absolvovali čtyři závody a další dva je ještě čekají. Když připočítáme až dvě desítky startů ve Světovém poháru, musí nám být jasné, jak moc dostávají zabrat těla sportovců. Jak jim aspoň trochu ulevit a zbavit je různých bolístek? To je práce pro fyzioterapeuta Romana Karpíška.

Roman Karpíšek je s českými biatlonisty už na třetích zimních olympijských hrách. Pod jeho rukama tak prošli všichni čeští medailisté – Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Veronika Vítková i Michal Krčmář.

V nedávném rozhovoru pro Deník Sport Karpíšek popisoval, jak u Gabriely Soukalové pracoval s její častou bolestí hlavy. Mezi nejfrekventovanější problémy biatlonistů podle něj patří tuhost a napětí hrudních partií.

„Fyzioterapeut dokáže sportovci zlepšit komfort pohybového aparátu potřebný pro kvalitu jeho pohybu. Tím pádem si dovolím říct, že zlepší i jeho výkon,“ myslí si Roman Karpíšek.

Udělejme si spolu s Romanem malou vizitu a podívejme se, jak na tom jsou po dvou třetinách sezóny čeští biatlonisté.

Jakub Štvrtecký: „U Kuby dlouho řešíme bolest v oblasti pánve, kde se upínají fascie. Je to výrazně přetěžovaná oblast při lyžařském pohybu. Tento problém se u Kuby projevil zvýšeným napětím svalstva a následně stresem. Způsobuje mu bolest, která ho nejvíc trápí v klidu. Naštěstí při pohybu a výkonu tolik ne, i když vám to nepřidá.“

Markéta Davidová: „S Makulou se snažíme preventivně pracovat na dechových svalech a uvolnění trupu. Na začátku her si stěžovala na své klasické bolesti beder, které se promítají do nohou. Je to lepší, ale ta bedra ji pořád pobolívají. Prvních 10 dní v Číně nám dělala potíže ještě šlacha palce, kterou si pohmoždila při pádu v Anterselvě, ale ta už je v pořádku.“

A přitom ten pád v Anterselvě vypadal tak nevinně

Mikuláš Karlík: „Karlos si stěžuje na bolesti nebo spíše pocit napětí v hýžďových svalech v oblasti kyčlí. Občas to jde i do třísel.“

Jessica Jislová: „Jess nám tu teď dělá velké starosti. Takřka od Francie má stále bolesti nohou, hlavně klidové. Tady cítí velké napětí, jako by jí někdo dával nohy do svěráku. Nemůže se toho zbavit a pocitově ji to hodně limituje.“

Lucie Charvátová: „U Lucky jsme od začátku doléčovali rameno, které si vyhodila během poslední přípravy před olympiádou. Měli jsme na to 10 dní a do závodu šla už takřka bez potíží. Teď pro změnu řešíme častou bolest zadního stehna.“

Hlavně nezanedbat regeneraci

Další biatlonisté teď dochází k Romanovi na rehabilitace spíš preventivně ob tři dny. „Občas musím s bolístkami pomoct i olympionikům z jiných sportů, ale není toho tolik. Ti naši mě zaměstnávají dost,“ usmívá se Roman Karpíšek, který v olympijské vesnici sdílí pokoj s lékařem českého týmu Liborem Vítkem. „Díky tomu oba víme o všech marodech z první ruky.“ Nedílnou součástí „zdravotního týmu“ je také masérka Klára Siegelová.

Během samotných závodů se hodí každá ruka s náhradní holí, a tak i Roman Karpíšek pravidelně vyráží k trati. A jak využívá několika málo volných chvil, které mu zbydou? „Samozřejmě lyžuju, abych se udržel v kondici. Ironman je za rohem.“

Roman Karpíšek testuje olympijské tratě

Jednoho Ironmana má Roman poměrně čerstvě za sebou. Skoro 4 km plavání, 180 km na kole a 42 km běhu absolvoval v říjnu na Mallorce. Je tohle pro tělo z pohledu fyzioterapeuta dobré? „Extrémní triatlon je pro tělo dobrý v mém, tedy hobíkovském podání,“ tvrdí Roman Karpíšek. „Mám se rád a co se týče vyčerpanosti, tolik si neublížím. A to i z toho důvodu, že nejsem tolik trénovaný. Ovšem u trénovaných borců, kteří jdou opravdu na hranu maximálního výkonu, bych to spíš viděl na to staré známé rčení ‚sportem k trvalé invaliditě‘.“

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík, Roman Karpíšek