Co dělat, když vám v Oberhofu zavřou areál? Čeští biatlonisté si poradili

20. července, 2022

V Oberhofu absolvovali čeští biatlonisté už druhé soustředění a ještě je čeká třetí. Trenér Michael Málek chce, aby si jeho svěřenci „načetli“ střelnici, která bude v únoru hostit světový šampionát. Tento plán ale tentokrát tak úplně nevyšel…

Lotto Thüringen Arena am Rennsteig, jak zní název oberhofského svatostánku, prochází před mistrovstvím světa rozsáhlou rekonstrukcí a v první polovině července byla zavřená. „Opozdily se jim nějaké práce, ještě asfaltovali nějaké úseky. To nám trošku hodilo klacky pod nohy, protože jsme přijeli i kvůli té střelnici,“ mrzelo Michaela Málka.

Co dělat, když vám zavřou biatlonový areál? V Oberhofu prostě využijete druhou, „horní střelnici“, která se nachází asi 500 metrů od té hlavní. „Střelnice je menší, s 18 střeleckými stavy, které jsou trochu užší. Ale obklopuje ji docela dobrá kolečková dráha. Má zhruba pět kilometrů a rozmanité okruhy,“ přibližuje Málek.

Takhle vypadá druhá střelnice v Oberhofu

Soustředění v německém středisku přesto podle něj bylo přínosné. „Oberhof má benefit lyžování v tunelu, kde jsme mohli udělat i rychlejší tréninky. Co se mělo odtrénovat, to se odtrénovalo.“

Český tým se v Oberhofu potkal i s mužskou reprezentací Ukrajiny, pro kterou to bylo první zahraniční soustředění. V pátek dokonce Češi a Ukrajinci absolvovali společně měřený trénink.

V Durynsku se připravoval celý A tým, tedy 5 mužů. Všem se podle trenéra Michaela Málka zatím vyhýbají zdravotní problémy. „Samozřejmě se dostavuje únava, ale to je na soustředění standardní. Nějaký trénink vám sedne líp, nějaký hůř. Musíte rychle zregenerovat a fungovat dál.“

Unavený, ale pořád dobře naladěný Michal Krčmář

V srpnu do Francie

Další štací bude na začátku srpna francouzský Corrençon-en-Vercors, kde čeká české biatlonisty skoro třítýdenní soustředění.

V čem bude tréninkový kemp ve Francii stěžejní? „Doteď každý na něčem pracoval ve střelbě. Kluci měli své úkoly od Matta, aby se někam posunuli. Třeba v Oberhofu Bimbo zkoušel střílet na rychlost, Jony a Adam na přesnost. Adam se snažil zaměstnat hlavu a tolik nad tím nepřemýšlet, Mikuláš měnil rytmus, Kuba se soustředil na to, aby co nejrychleji zalehl a neřešil věci okolo. Jsou to takové dílčí úkoly. V průběhu přípravy si to musí zažít a vyzkoušet. Doufejme, že ve Francii už se to všechno spojí a uděláme z toho rutinu,“ dodává Michael Málek.

Karel Halberštádt
Foto: Jana Mrákotová