Světová asociace dárců kostní dřeně ocenila video s českými biatlonisty

18. srpna, 2022

Český registr dárců krvetvorných buněk získal mezinárodní cenu za videoprezentaci. V soutěži Světové asociace dárců kostní dřeně (WMDA) uspěl v konkurenci 50 organizací a obdržel první místo v kategorii „Cena za originalitu“. V oceněném videu registr propaguje dárcovství společně s českými biatlonisty. Podle asociace spot uspěl svou vysokou informovaností, která byla podána zábavnou formou za účasti olympijských sportovců.

Porota při výběru nejlepší video prezentace hodnotila hned několik kritérií. Kromě samotného obsahu také dosah na sociálních sítích, mediální kampaň i to, jak organizace využívají dostupná mezinárodní data. „Video předložené Českým registrem splnilo všechny naše požadavky. Bylo velmi informativní, zajímavé pro širokou veřejnost, dobře natočené, zábavné a dojemné, zobrazovalo mnoho různých aspektů dobrovolného dárcovství kmenových buněk a zahrnovalo olympijské sportovce. Opravdu velký úspěch,“ vysvětluje Martine Schuit ze Světové asociace dárců kostní dřeně WMDA.

S Českým svazem biatlonu registr spolupracuje už osm let. „Registr oslovil v roce 2014 Český svaz biatlonu z mnoha důvodů. Biatlon je v Česku oblíbeným sportem, který má velkou členskou základnu mladých a zdravých lidí, které registr potřebuje. Velmi si vážíme dlouhodobé podpory biatlonistů a toho, jak nám pomáhají šířit myšlenku dárcovství krvetvorných buněk. Vítězství v soutěži vnímáme jako společné ocenění, biatlonová reprezentace stojí za realizací celé sportovní části videa,“ říká Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk.

„Pro Český biatlon je podpora registru srdeční záležitostí. Aktivně se do ní zapojují i sami sportovci, což dokládá oceněné video. Každý nový člen registru zvyšuje šanci, že se podaří zachránit lidský život. A to nám dává velký smysl,“ doplňuje Ondřej Rybář, sportovní ředitel Českého svazu biatlonu.

Impulz k vytvoření videa přišel od Českého registru dárců krvetvorných buněk, který chtěl zábavnou formou představit pět jednoduchých kroků k registraci. Natáčelo se přímo na Světovém poháru ve finském Kontiolahti, kde jednotlivé kroky představili biatlonisté Michal Krčmář, Markéta Davidová, Eva Puskarčíková, Ondřej Moravec a Lucie Charvátová. Ondřej Rybář se zhostil role průvodce a také se podílel na scénáři, za kterým stojí Karel Halberštádt a Petr Slavík z mediálního týmu Českého biatlonu.

Video vzniklo v době, kdy hledání dárců výrazně zkomplikovala covidová epidemie a nábory se prakticky nekonaly. Pro potenciální dárce ale přinesla i pozitivní věc – možnost vstoupit do registru i jednoduše na dálku pomocí zaslání domácího stěru z úst. Právě na to se registr v oceněném spotu zaměřil. Dnes už nábory dárců v terénu probíhají, možnost domácího stěru ovšem zůstává zájemcům jako možná alternativa.

„I když opět pořádáme nábory dárců na akcích, lidí v registru stále není dost. K samotnému darování se totiž pro složitost nutné shody krevních znaků dostane zhruba jen procento registrovaných. Každou podporu našeho úsilí proto velmi vítáme a věříme, že i díky podpoře biatlonistů se nám bude dařit počet potenciálních dárců nadále zvyšovat,“ uzavírá Marie Kuříková.

Foto: Český registr dárců krvetvorných buněk