Skvělý sprint českých žen! Voborníková na Holmenkollenu 6., Davidová 10.

18. března, 2023

I Tereza Voborníková už ví, jak to vypadá na květinovém ceremoniálu. Ve sprintu na Holmenkollenu zajela životní 6. místo, které ji zároveň posílá do nedělního hromadného startu. Ten samozřejmě pojede i dnes desátá Markéta Davidová.

Report

Před rokem se na květinovém ceremoniálu po sprintu v Oslu potkaly Markéta Davidová a Jessica Jislová. A i dnes se kolem pódia shlukly žluté bundy českého týmu. Do elitní šestky poprvé proklouzla Tereza Voborníková.

„Naprosto centrové rány. Neuvěřitelné,“ žasl po Terčině ležce trenér Egil Gjelland. A když se dvaadvacetiletá biatlonistka trefila i na stojce, začalo to vypadat velmi dobře. S číslem 14 se dostala na chvíli dokonce do vedení.

V závěrečném kole Terka skvěle zabojovala, patřil jí 15. běžecký čas, a ze soupeřek, které ji stíhaly, před sebe pustila jen Francouzku Simonovou. Skončila šestá, 43 sekund za rovněž bezchybnou Denise Herrmannovou-Wickovou. Němku na pódiu doplnily Hanna Öbergová a Anna Magnussonová.

Květinový ceremoniál poprvé s Terkou Voborníkovou

„Dneska jsme měly skvěle připravené lyže. Navíc mi pomohlo, že jsem jela dvě kola s Julií Simon a tím jsem si dokázala udržet tempo,“ říkala po závodě Terka.

Terka si užila i hobla

Práci českého servisu si chválila i Markéta Davidová. „Myslím si, že jsem dneska měla super lyže, protože pocitově se mi nejelo úplně nejlíp,“ sdělila před kamerou ČT sport.

I přes horší pocity měla Makula čtvrtý nejrychlejší běžák. Vleže jí nespadl kalibr nahoře, vestoje letěla jedna rána ještě výš. Se dvěma chybami obsadila Markéta Davidová velmi dobrou 10. příčku.

Pouze jednu chybu na stojce dnes udělala Jessica Jislová a brala pěknou porci bodů za 26. místo.

Skvělým 10. běžeckým časem se prezentovala Lucie Charvátová, ale se střelbou 1+2 skončila na nebodované 42. příčce.

Premiérový závod na Holmenkollenu se nepovedl Tereze Vinklárkové. I ona minula tři terče a obsadila až 89. místo.

Co to znamená?

Markéta Davidová dál drží v celkovém hodnocení 7. příčku. Nejvíc ji teď ohrožuje Hanna Öbergová, která ztrácí 23 bodů. Velký křišťálový glóbus už má jistý Julia Simonová.

Hodnocení sprintů ovládla Denise Herrmannová-Wicková. Markétě Davidové patří výborné páté místo.

České biatlonistky dnes předvedly nejlepší týmový výkon v sezóně. Jejich součet 384 bodů byl čtvrtý nejvyšší. Na jejich celkové 8. příčce už se ale nic změnit nemohlo. Sezónu 2022/23 ovládly Francouzky.

Výsledkový servis

Příští závod

Závěrečné hromadné starty pojede v neděli i české trio. Michal Krčmář vystartuje ve 12:50, Markéta Davidová a Tereza Voborníková v 15:10. „Popravdě jsem s hromadným startem ani ve snu nepočítala, protože toho mám plné zuby, ale samozřejmě je to hezká odměna na závěr sezóny,“ reagovala Terka na postup do elitního masáku.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík