Třetí kolo Světového poháru zakončily Veronika Vítková a Eva Puskarčíková ve třetí desítce

17. prosince, 2017

Dvě reprezentantky a žádný z mužů, takové bylo české obsazení závodů s hromadným startem III. kola Světového poháru ve francouzském Le Grand Bornard. Uvedené počty také dokládají, že úvod sezóny českému výběru nevyšel podle představ… na 12,5 km dlouhé trati žen obsadila Veronika Vítková 23. pozici, když celkem minula tři terče. Eva Puskarčíková ztratila závod na ležkách, po kterých měla na kontě už čtyři trestná kola. Výsledkem se stalo 30. místo. Zvítězila domácí Justine Braisazová, druhá skončila Iryna Krjuková z Běloruska a třetí Laura Dahlmaierová z Německa. Ve struhujícím klání mužů vyhrál „konečně doma“ Martin Fourcade, jenž tak uťal originální šňůru čtyř vítězství Johannese Boea v Le Grand Bornard. Nor totiž do té doby zvítězil v každém individuálním závodě SP na francouzské půdě!  Bronz vybojoval Erik Lesser z Německa.

Veroniku Vítkovou závod hodně bolel, ale bojovala až do posledních metrů

Veroniku závod hodně bolel, ale bojovala až do posledních metrů

Přestože Ondřej Rybář sledoval dění závěrečného dne III. kola Světového poháru z Le Grand Bornard z domova, kulisa a atmosféra jej nadchly. „Martinu Fourcadovi jsem to moc přál, už kvůli všem fanouškům kolem trati,“ prozradil v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér reprezentace. „Soupeři mu nedali vůbec nic zadarmo, přesto se dokázala vynikajícím způsobem zkoncentrovat a závod si pohlídat.“

Ondřej Rybář musel reagovat i na dosavadní výsledky reprezentace. „Je to sport a nedělal bych z toho národní tragédii. Zaostáváme a víme, že nejvíce ve střelbě,“ uvědomuje si a je v tom ve shodě s trenéry jednotlivých týmů Michaelem Málkem a Zdeňkem Vítkem. „Mezi svátky se chceme vrátit k tomu, na čem jsme pracovali přes léto. Závodníci ale potřebují odstup a čistou hlavu. Osobně se však na tu práci těším. Je totiž co vylepšovat, abychom udělali krok kupředu, krok do elitní desítky. A to je vždy inspirující.“

Eva a její osamocený příběh

LE GRAND BORNARD, zajímavosti ze závodů s hromadným startem, český pohled

Eva Puskarčíková i Veronika Vítková ukázaly, že umí střílet rychle, i když to dnes nebylo zcela přesně. Eva měla úplně nejrychlejší čas střelby (v průměru 23,25 s na položku!), Veronika byla celkově třetí.

-S nadsázkou: Když to nejde z čela, půjde to opačně. Čeští biatlonisté nebyli v sobotu ani v neděli na špici závodu, a tedy tolik v hledáčku kamer. Přesto se nejprve Markéta Davidová ve stíhačce a dnes i Eva Puskarčíková v masáku těšily dlouhým televizním záběrům. Obě totiž startovní pole uzavíraly…

Obrázek jako z pionýrských dob lyžnictví...

Obrázek jako z pionýrských dob lyžnictví…

LE GRAND BORNARD, ženy – závod s hromadným startem na 12,5 km, Češky ve statistikách

Veronika Vítková

23. místo, odstup 1:29,0 min., střelba – 1-0-1-1, 21. běh (+1:22,5), 3. střelba (+10,0)

„Sobota to pro mě byl úplný očistec, prožívala jsem na trati hrozné chvíle. Nakonec jsem se ale přes noc dostala do stavu, že masák dokážu nějak objet. První tři kola byla po běžecké stránce docela obstojná. Dokázala jsem reagovat na tempo soupeřek, zrychlit, když bylo třeba. V posledních dvou kolech to už ale neplatilo. Prostě jsem ostatním holkám nestačila. Hodně mě mrzí poslední položka. Nezvládla jsem odložení rány a přišla jsem tak o umístění někde kolem 16. místa.“

Eva Puskarčíková

30. místo, odstup 3:14,5 min., střelba – 2-2-03-0, 30. běh (+2:59,7 min.), 1. střelba (celkový čas 1:33,0)

Krásnou atmosféru III. kola SP podtrhly na závěr dva francouzské triumfy

Krásnou atmosféru III. kola SP podtrhly na závěr dva francouzské triumfy a Marseillaisa