Canmore v kostce: Stříbrná Davidová, skvělý Krupčík a neskutečné mrazy

12. února, 2019

Kanadské Canmore přivítalo biatlonisty velkými mrazy, ale co bylo hlavní, českým reprezentantům ani fanouškům nezmrzl úsměv na tváři. Markéta Davidová pokračovala na medailové vlně a díky stříbru ve zkráceném vytrvalostním závodě se dostala do čela disciplíny. Tomáš Krupčík si zase opětovně vylepšil své maximum ve Světovém poháru a klepe na bránu elitní desítky. Oběma se vydařily i štafety a je jen škoda, že svou formu nemohli prodat i ve sprintech, které musely být kvůli příliš nízkým teplotám zrušeny.

Výsledkový přehled

 • Zkrácený vytrvalostní závod mužů: 1. Johannes Thingnes Bø, 2. Vetle Christiansen, 3. Alexandr Loginov – 12. Tomáš Krupčík, 49. Michal Krčmář, 64. Michal Šlesingr, 77. Adam Václavík
  Report a výsledky
 • Zkrácený vytrvalostní závod žen: 1. Tiril Eckhoffová, 2. Markéta Davidová, 3. Lisa Vittozziová – 33. Lucie Charvátová, 72. Veronika Vítková, 77. Eva Puskarčíková
  Report a výsledky
 • Štafeta mužů: 1. Norsko, 2. Francie, 3. Rusko – 6. Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Adam Václavík, Tomáš Krupčík
  Report a výsledky
 • Štafeta žen: 1. Německo, 2. Norsko, 3. Francie – 7. Lucie Charvátová, Veronika Vítková, Markéta Davidová, Eva Puskarčíková
  Report a výsledky

O čem se mluvilo

Premiéry Markéty Davidové

Úvodní závod Světového poháru v Canmore byl plný premiér Markéty Davidové. Premiérově (stejně jako ostatní biatlonisté) si vyzkoušela zkrácený vytrvalostní závod, premiérově závodila v Severní Americe, premiérově odstřílela čtyřpoložkový závod za nula a v neposlední řadě si premiérově vybojovala červený trikot pro vedoucí ženu disciplíny.

Do červeného šla Davidová po tom, co v Canmore stříbrem navázala na bronz z Pokljuky. Nestačila jen na velmi rychlou Norku Eckhoffovou, které se poprvé v sezóně povedlo dobře zastřílet. Premiéru v červeném trikotu zažije mladá Češka na Mistrovství světa v Östersundu, kde se zároveň pojede poslední vytrvalostní závod sezóně. V něm bude hájit náskok 16 bodů na Lisu Vittozziovou.

Za chvíli budeme o Markétě mluvit jako o vyhlášené střelkyni

Životní forma Krupčíka

Ve 31 letech zažívá Tomáš Krupčík nejlepší období kariéry. Po tom, co si v Anterselvě 18. příčkou vylepšil své maximum ve Světovém poháru, zažil v Canmore další posun vzhůru, již téměř do elitní desítky. Ve zkráceném vytrvalostním závodě se po jedné chybě na úvodní ležce dalšího zaváhání nedopustil a dojel 12. I díky 23. běžeckému času.

Druhou kapitolu Krupčík píše jako finišman štafet. V Oberhofu finišoval jako čtvrtý, v Ruhpoldingu jako osmý a v Canmore jako šestý. Přitom v poslední štafetě zaznamenal na svém úseku třetí nejlepší čas a vytáhl český tým o tři pozice nahoru.

Na kdyby se v biatlonu nehraje. Proto nebudeme zmiňovat, že by Křupas v případě čisté střelby odjížděl z Canmore s bronzem

Jen tři Češi na bodech

Čeští trenéři mohli být v Canmore mrzutí z toho, že na Davidovou a Krupčíka ve vytrvalostních závodech nikdo další nenavázal. S výjimkou Lucie Charvátové. V polovině závodu byla díky dvěma nulám 15., ale pak kvůli dvěma jedničkám klesla na 33. příčku. I tak mohla být spokojená, vždyť čtyřpoložkový závod zastřílela se dvěma chybami poprvé.

Potěšující mohl být 19. běžecký čas Michala Krčmáře, ale pět nepřesností ho odsunulo na 49. místo. Ještě větší problémy na střelnici měli Eva Puskarčíková a Adam Václavík, kteří prožili sedmičkové závody. Se 7 chybami dojeli 77.

Po zranění a nemoci se nedaly čekat zázraky od Michala Šlesingra, který třikrát chyboval a skončil 64. Veronika Vítková sice udělala jen jednu chybu, ale s 87. běžeckým časem jí patřila až 72. příčka. Po závodě říkala, že byla jako v transu a ani nezaregistrovala volání trenérů, aby své soužení raději předčasně ukončila.

Lucka ukázala na střelnici v Canmore Nordic Centre dvě tváře. Tady to byla ta lepší

Stíhací závody štafet

Čeští biatlonisté vymysleli v Canmore novou disciplínu – stíhací závody štafet. Tu mužskou rozjel Michal Šlesingr na 18. místě, opět výborně běžící Michal Krčmář ji posunul na 11. příčku, skok o další dvě pozice zaznamenal i přes trestné kolo Adam Václavík a o parádním výkonu finišmana Tomáše Krupčíka už jsme se zmiňovali. Šesté místo bylo druhým nejlepším výsledkem v sezóně.

To platilo i pro sedmou příčku českých žen. Ani ta se nerodila lehce, když Lucie Charvátová po dvou trestných kolech předávala Veronice Vítkové jako 17. Vítková dala zapomenout na čtvrteční závod, zajela na svém úseku osmý nejlepší čas (jen o 3 sekundy horší než Davidová) a zařídila posun na 15. místo. Rychlá Markéta Davidová předávala Evě Puskarčíkové už jako 9. a česká finišmanka i díky bleskové stojce poskočila na 7. příčku.

Tady začal českým mužům stíhací závod štafet

Norská nadvláda

Po Canmore musíme říct: Klobouk dolů před norským týmem. Už jsme si letos zvykli na nadvládu Johannese Thingnese Bøho, která pokračovala i v Canmore. Bø ve zkráceném vytrvalostním závodě ani jednou nechyboval, a tak se závodilo jen o druhé místo. To vybojoval další z Norů Vetle Christiansen, čtvrtý navíc skončil Lars Birkeland. Koho pak mohlo překvapit suverénní vítězství norské štafety?

Pozadu nezůstaly ani ženy. Tiril Eckhoffová se vůbec poprvé v sezóně dostala do elitní desítky a hned z toho bylo vítězství. Pátým místem ji podpořila Ingrid Tandrevodová a obě Norky pak byly součástí stříbrné štafety.

Nebylo to jen o Johannesovi

Mrrrrazzzy

Teploty kolem 25 stupňů jsou velmi příjemné. Tedy pokud před nimi není znaménko minus a nemáte v takových podmínkách závodit. Přesně to se stalo v Canmore. Pořadatelé kvůli mrazům museli zkrátit vytrvalostní závody (díky IBU za to, že před sezónou zavedla tuto úpravu), přesunout štafety na pátek, vyměnit hromadné starty za sprinty a nakonec je zrušit.

To posílilo kritiku pořádání závodů v zámoří, ale buďme ke Canmore spravedliví. IBU při určení termínu nahlížela mimo jiné na historická data o počasí a tak velké mrazy jsou v kanadském městečku abnormální. Kritizován byl i nízký divácký zájem, ale tady připomeňme fakt, že se závodilo ve všední dny po poledni. Víkendové závody by měly jistě lepší kulisu, jako před třemi lety, ale matka příroda (která je v Canmore překrásná) rozhodla jinak.

Bylo i hůř. Mnohem hůř.

Fotofiniš

Mrazy v Canmore naštěstí přežil náš fotograf Petr Slavík a jeho technika, takže se můžeme podívat ta ty nejzajímavější momenty i v obrazové podobě.

Canmore přivítalo české biatlonisty tuhými mrazy. K chuti tak přišly tatranky

Podle Susan Dunkleeové ale bylo na kraťase

Premiérovým vítězem zkráceného vytrvalostního závodu se stává…

Tři šťastné biatlonistky. Ta vlevo se radovala z premiérového vítězství v sezóně, ta uprostřed ze zisku červeného trikotu a ta vpravo z přiblížení se ke žlutému trikotu

V neděli už se po trati pohybovali jen rozhodčí

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík