SCM - Letohrad

SCM v biatlonu – Letohrad

Dlouhodobě nejúspěšnější SCM při Klubu biatlonu OEZ Letohrad, spolupracující kluby biatlonu a lyžování v nejbližším okolí ale i v Novém Městě na Moravě, Rožnově p.R., Břidličné, Trutnově, Vrchlabí aj.

Jedná se o největší mládežnický klub biatlonu v ČR, zabývající se kategoriemi od nejmladšího žactva až po seniory. V posledních 4 letech se členové SCM výrazným způsobem podíleli na medailových umístěních na MSJ, MSD, MEJ a EYOF, Ti nejúspěšnější jsou od  loňského a letošního roku zařazeni do péče centra MV v Jablonci nad Nisou (Šlezingr, Moravec, Hradecký…) a jsou zároveň členy seniorských RD. Pracují zde 2 profesionální trenéři a 1 profesionální trenér pro sportovní třídy u ZŠ, 10 dobrovolných trenérů se zhruba 80 sportovci. Klub vlastní kvalitní materiálně-technické zázemí, mj. kolečkovou dráhu (1,5 km) spojenou s malorážkovou střelnicí s 20 střeleckými stanovišti s možností využití především v letní přípravě, ale při optimálních sněhových podmínkách i v zimním období. V případě nepříznivých podmínek se využívá náhradních běžeckých tratí cca 30 km od Letohradu v Říčkách v Orlických horách a na Suchém Vrchu.

Ve svém sportovním biatlonovém areálu využívá provozní budovu s ubytovací kapacitou (cca 30 lůžek), kuchyňkou a sociálním zařízením a další menší budovu s kancelářemi trenérů a zázemím pro jednotlivé tréninkové skupiny. Celý areál včetně technického zázemí, střelnice, kolečkové dráhy, provozní budovy, posilovny v přírodě a krosových běžeckých stezek je vybudován na pozemcích města (bezplatný pronájem). Město a jeho starosta činnost klubu podporují.  Díky firmě OEZ má klub i velmi dobré finanční a technické zázemí.

Od 1. 9. 2000 ve spolupráci se ZŠ Komenského je zde otevřena sportovní třída s rozšířenou výukou TV od 6. třídy, od 1.9.2002 s plnou podporou a příspěvkem MŠMT ČR na sportovní třídy. Žáci sportovních tříd přecházejí na Gymnázium v Žamberku, soukromé gymnázium v Letohradě a na SPŠ + SOU v Letohradě, které už dnes garantují možnost studia sportovcům. V současnosti je zde zařazeno 14 sportovců.

Vedoucím trenérem SCM je od letošního roku Michal Málek, bývalý ved. trenér Mgr.Vlastimil Vávra se momentálně soustřeďuje na vedení svých svěřenců v seniorské reprezentaci.