Hochfilzen v kostce: Vítková s Fourcadem na vzestupu a pěkná česká tečka

18. prosince, 2018

Druhý díl Světového poháru v Hochfilzenu nás vrátil do starých dobrých kolejí. Martin Fourcade opět vystoupal na biatlonový piedestal, Veronika Vítková zase pomalu klepala na bránu elitní desítky, do které v minulé sezóně pravidelně nakukovala. Zlepšenou formu ukázal i Ondřej Moravec, který se jako finišman české štafety postaral o hezkou tečku za Hochfilzenem.

Výsledkový přehled

 • Sprint žen: 1. Wiererová, 2. Mäkäräinenová, 3. Jurlovová-Perchtová – 25. Vítková, 29. Puskarčíková, 62. Davidová, 84. Charvátová
  Report a výsledky
 • Sprint mužů: 1. J. Bø, 2. M. Fourcade, 3. Doll – 20. Krčmář, 46. Šlesingr, 57. Moravec, 61. Štvrtecký, 86. Václavík
  Report a výsledky
 • Stíhací závod žen: 1. Mäkäräinenová, 2. P. Fialková, 3. Wiererová – 14. Vítková
  Report a výsledky
 • Stíhací závod mužů: 1. M. Fourcade, 2. Peiffer, 3. Christiansen – 24. Krčmář, 28. Moravec
  Report a výsledky
 • Štafeta žen: 1. Itálie, 2. Švédsko, 3. Francie – 9. Puskarčíková, Charvátová, Davidová, Vítková
  Report a výsledky
 • Štafeta mužů: 1. Švédsko, 2. Norsko, 3. Německo – 7. Šlesingr, Štvrtecký, Krčmář, Moravec
  Report a výsledky

O čem se mluvilo

Impozantní střelba Wiererové

V posledních třech sezónách se Dorothea Wiererová pohybovala v nejlepší pětce Světového poháru, ale až teď nabrala zřejmě životní formu. Zvlášť na střelnici. Ve vítězném sprintu v Hochfilzenu jí ležka trvala  21 sekund, stojka jen 19.

Na svou hlavní rivalku Kaisu Mäkäräinenovou tímto způsobem prakticky získala jedno trestné kolo k dobru. Ne že by ho potřebovala. Italka totiž zatím střílí s 91% úspěšností. Proto vede Světový pohár a proto se mohla v neděli italská štafeta radovat z prvního vítězství po třech letech.

Největší zbraň Dorothey Wiererové? No, její zbraň.

Satisfakce Martina Fourcada

Byl to v Pokljuce smutný pohled. Martin Fourcade se trápil jak na střelnici, tak na trati. Pak ale hodil vše za hlavu, zrelaxoval (třeba při sledování Netflixu) a v Hochfilzenu se vrátil na vrchol. Nejprve tedy těsně pod vrchol, ve sprintu ani s čistým kontem nic nezmohl s ďábelskou rychlostí Johannese Thingnese Bøho. Když ale Nor ve stíhačce chyboval, tak Francouz neváhal, naplno se chopil příležitosti a vyhrál svůj druhý letošní závod. A teď je na řadě Nové Město na Moravě, kde v minulosti čtyřikrát zvítězil.

Tout va bien. Všechno je v pořádku.

Probuzení Veroniky Vítkové

Podobný případ jako u Fourcada. Veronika Vítková před startem sezóny hýřila optimismem. Vydařila se jí příprava, sedla si s trenérem Egilem Gjellandem. V Pokljuce prokázala skvělou střeleckou formu, ale v běhu soupeřkám nestíhala.

Hochfilzen, to už byla jiná písnička. Ve sprintu ji jedna chybička připravila o umístění na hraně elitní desítky, ve stíhačka slavila posun z 25. na 14. místo a dvěma čistými položkami vyšvihla českou štafetu ze 14. příčky do elitní desítky. Střeleckou úspěšnost Vítková udržela na skvělých 94 % a běžecky se posunula na dohled těm nejlepším.

V Hochfilzenu už jsme začali Verču poznávat.

Nečekaný příjezd Kuby Štvrteckého

Ještě ve čtvrtek si český junior Jakub Štvrtecký plnil povinnosti na IBU Cupu v italském Ridnaun, v pátek už měřil své síly s elitou ve sprintu v Hochfilzenu. A nevedl si zle. Sice minul tři terče, ale 35. nejrychlejší běh ho posunul těsně za bránu stíhacího závodu.

Dalšího startu se Štvrtecký nakonec dočkal, když zabral místo ve štafetě po nemocném Tomáši Krupčíkovi. Dokázal akceptovat tempo mnohem zkušenějších kolegů (za nejrychlejším Fakem zaostal pouze o 20 sekund), při ležce vyčistil bleskově všechny terče a na stojce zase odvrátil hrozbu trestného kola. Za povedenou štafetovou premiéru byl odměněn nominací do NMNM.

Pár vrásek na čele Zdeňka Vítka přibylo, to zase jo.

Nová norská star?

Odchod Oleho Einara Bjørndalena a Emila Hegleho Svendsena Nory zatím tolik nebolí. Výbornou náplastí je vítěz loňského IBU Cupu Vetle Christiansen. Biatlonista, o němž se v Norsku hovořilo jako o promarněném talentu se zatím prezentuje velmi slušnou střelbou (90 %) a především mnohem lepším během než loni. I díky tomu ve stíhacím závodě dosáhl na premiérové pódium a ve štafetě zase předvedl nejlepší individuální výkon napříč jednotlivými úseky.

Asi byste netipovali, že hlavním tahounem norské štafety bude muž úplně napravo.

Zdravotní trable českého týmu

Klepání českých trenérů před startem sezóny se minulo účinkem. Po zdravotních potížích Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce a Adama Václavíka se tentokrát na marodku zařadili Jessica Jislová, Tomáš Krupčík, Eva Puskarčíková a Markéta Davidová. První dva jmenovaní museli z Hochfilzenu předčasně odjet a přijdou i o Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Puskarčíková s Davidovou naštěstí nachlazení hned v zárodku potlačily a po několikadenní izolaci už zase sdílí jeden pokoj.

Tomáš Krupčík si Hochfilzenu moc neužil.

Hodnocení českých trenérů

Zdeněk Vítek (trenér mužů): „Sprint se nám úplně nepovedl, hlavně co se týká běhu. O něco lepší mohla být i střelba, i když v Hochfilzenu je zvlášť náročná. Ve stíhačce už vypadal velmi dobře Ondra Moravec, sám měl z toho výkonu dobrý pocit. A štafeta? Říkal jsem, že budu spokojený, když budeme do 8. místa. Takže 7. místo určitě bereme, i když o jedno dobití méně a mohli jsme být možná i 6. Všichni kluci si vedli velmi dobře, zaslouží si pochvalu. Škoda jen, že Michal Krčmář lépe nezareagoval na vítr, chtělo to ještě jeden cvak. Ale zase mu to chutnalo na trati, hlavně v posledním kole.“

Zvlášť ve štafetě neměl Zdeněk Vítek na střelnici moc práce.

Jiří Holubec (as. trenéra žen): „U Markéty mě potěšilo, že její běžecká výkonnost je stále na výborné úrovni. U Verči naopak to, že šla oproti Pokljuce hodně nahoru. Odezněla u ní únava. Mrzí mě, že Eva po dobrém výkonu ve sprintu onemocněla. Vyzvedl bych ji aspoň za tu bojovnost, ve štafetě dělala, co v danou chvíli mohla. Pro Nové Město na Moravě bude snad v pořádku, stejně jako Markéta, která se také potýkala s nachlazením.“

Jiří Holubec se mohl zaradovat i po střelbách Markéty Davidové a Lucie Charvátové.

Fotofiniš

Hodnocení Hochfilzenu zakončíme vizuálně. Tady jsou ty nejzajímavější okamžiky, jak je zaznamenal náš fotograf Petr Slavík.

Ve většině středisek nestačí vyrábět sníh, v Hochfilzenu zase odklízet.

Také se vám stýskalo po podobných gestech Martina Fourcada?

Kubu Štvrteckého nevykolejilo ani to, že přijel na střelbu za levákem Simonem Ederem a musel se mu dívat… do jeho krásných očí.

A takhle to zatím v této sezóně vypadá.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík