Ruhpolding v kostce: Češi měli k medailím daleko, to Johannes Bø opět sbíral ty nejcennější

22. ledna, 2019

Německý Ruhpolding uzavřel první polovinu Světového poháru 2018/19. Pro český tým to nebyla po medailovém Oberhofu nijak zvlášť povedená zastávka, nejlepšího výsledku dosáhl 15. Ondřej Moravec. Naopak Johannes Thingnes Bø pokračoval v suverénním tažení a už se před ním třesou některé rekordy. Spokojení nakonec mohli být i domácí fanoušci, kteří vytvořili v Chiemgau Areně tradičně parádní atmosféru.

Výsledkový přehled

 • Sprint mužů: 1. J. Bø, 2. T. Bø, 3. Doll – 25. Krčmář, 31. Moravec, 44. Štvrtecký, 77. Krupčík
  Report a výsledky
 • Sprint žen: 1. Kuzminová, 2. Vittozziová, 3. Öbergová – 50. Davidová, 51. Vítková, 54. Puskarčíková, 85. Charvátová, 100. Jislová
  Report a výsledky
 • Štafeta mužů: 1. Norsko, 2. Německo, 3. Francie – 8. Moravec, Krčmář, Štvrtecký, Krupčík
  Report a výsledky
 • Štafeta žen: 1. Francie, 2. Norsko, 3. Německo – 9. Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková
  Report a výsledky
 • Závod s hromadným startem mužů: 1. J. Bø, 2. J. Eberhard, 3. Fillon Maillet – 15. Moravec, 18. Krčmář
  Report a výsledky
 • Závod s hromadným startem žen: 1. Preußová, 2. Tandrevoldová, 3. Öbergová
  Report a výsledky

O čem se mluvilo

Dvě tváře českých mužů

Na začátek pár čísel. Ve sprintu se podařilo hned třem českým mužům odstřílet za nula. Ondřej Moravec s Jakubem Štvrteckým k tomu přidali jedno dobíjení ve štafetě, Michal Krčmář dvě. Moravec pak odstřílel s nulou i hromadný start, Krčmář absolvoval pouze jedno trestné kolo.

Za normálních okolností bychom asi nyní psali o výsledcích v elitní desítce, ale nejlepšího individuálního výkonu dosáhl v závodě s hromadným startem 15. Moravec. Důvodem byl pomalejší běh. Podepsaly se na něm pomalejší lyže, které české reprezentanty ve sprintu úplně nepodržely a naopak ve štafetě pomohly? Nebo ne úplně ideální běžecká forma? To jsou otázky, na které bude v následujících dnech český tým hledat odpovědi.

Tázavý pohled Ondřeje Moravce na kouče Zdeňka Vítka

Anomálie českých žen

Před startem sprintu žen se asistent trenéra českých žen Jiří Holubec zamyšleně díval na nehybné praporky na střelnici v Chiemgau Areně, která bývá označována za jednu z nejjednodušších. Holubec poznamenal, že ideální podmínky můžou svádět k podcenění. A jako by tím přivolal pohromu.

České biatlonistky hodně chybovaly, Markéta Davidová s Evou Puskarčíkovou dvakrát, zbytek týmu třikrát. Na nejlepší výsledek dosáhla až 50. Davidová a Češky tak zůstaly po pěti letech ve Světovém poháru bez bodu. A podruhé v sezóně také bez účasti v hromadném startu.

Markéta Davidová potvrdila, že Ruhpolding nemá úplně v lásce

Johannes útočí na rekord

Víte, který biatlonista drží rekord v počtu vítězství v závodech Světového poháru během jedné sezóny? Dobře, tohle bylo snadné. Martin Fourcade vyhrál v sezóně 2016/17 14krát, čímž vyrovnal počin nejlepší biatlonistky Magdaleny Forsbergové. Brzy by se ale mohly biatlonové dějiny přepisovat.

Johannes Thingnes Bø ovládl v Ruhpoldingu oba individuální závody, celkem už nasbíral v právě probíhající sezóně devět výher. Jen třikrát byl poražen. Pokud bude pokračovat v podobném tempu, tak na Fourcadův rekord dosáhne už na zámořském turné, které si rozhodně nechce nechat ujít. Jak se nechal slyšet, je stále plný sil.

Krále Johannese ještě v Norsku neměli…

Německá radost na závěr

Od roku 2012 platí, že němečtí biatlonisté získají v Ruhpoldingu alespoň jednu zlatou medaili. Letos měli namále po tom, co na vítězství marně útočily obě štafety. Zlato oslavili němečtí fanoušci až v závěrečním závodě s hromadným startem.

Hádali byste, že se o něj postarala Laura Dahlmeierová? Ta sice byla první, ale od konce. Stále se potýká s následky zdravotních problémů. V Ruhpoldingu ji zastoupila čtyřiadvacetiletá Franziska Preußová, která v napínavém závěru zdolala Norku Tandrevoldovou a připsala si premiérový triumf v kariéře.

Jeden z nejdramatičtějších momentů Světového poháru v Ruhpoldingu

Sebevědomý mladík Štvrtecký

Zdeňku Vítkovi a Ondřeji Rybářovi v tu chvíli spadla brada. Sledovali, jak před nimi Jakub Štvrtecký ve štafetě i s jedním dobitím bleskově vyčistil stojku. Předtím zastřílel čistě vleže a ještě dříve zvládl projít sprintem bez trestného kola.

Štvrtecký vůbec poprvé v kariéře na mezinárodní úrovně trefil v jednom závodě všechny terče a od premiérových bodů ho dělilo pouhých 5 sekund. A to teprve před měsícem oslavil 20. narozeniny. Nyní se na chvíli vrací mezi juniory, aby na přelomu ledna a února ve slovenském Osrblie zabojoval o nejvyšší příčky.

Kuba už není postrachem střelnice

Závěr, který budil emoce

V závěrečném okruhu závodu s hromadným startem mužů byla na čele závodu čtveřice Johannes Thingnes Bø, Martin Fourcade, Quentin Fillon Maillet a Julian Eberhard. Fanoušky byli na vrcholu blaha a očekávali dramatickou koncovku. A ta skutečně přišla.

Jenže se jí překvapivě neúčastnil Fourcade, který jako první odpadl. V závěru měl podle očekávání navrch Bø, zajímavější věci se odehrávaly za ním. Eberhard v závěrečné zatáčce trochu zavřel Fillona Mailletu, mezi oběma došlo i k menšímu kontaktu. Možná i díky tomu Rakušan vybojoval druhé místo, které museli posvětit rozhodčí. Francouzi podávali protest, i když sám Fillon Maillet uznal, že si Eberhard počínal v rámci pravidel, byť ne zrovna fér.

To nejzajímavější se v hromadném startu odehrávalo za zády Nora

Hodnocení trenérů

Zdeněk Vítek (trenér mužů): „Začnu z té lepší stránky. Povedla se nám střelba, to klobouk dolů. Hlavně před Ondrou, který momentálně střílí parádně. Je ale jasné, že s takovou střeleckou formou by měl být výš.

V hromadném startu byli kluci vidět. Říkali mi, že jeli od začátku podlahu, ale v posledních dvou kolech už v tom nešlo pokračovat. Nechci hodnotit, jakou roli hrály lyže. To musí vědět kluci, jestli jim jedou dobře nebo ne. Třeba po štafetě si je pochvalovali. Stane se, že to občas nejede, a to i velkým týmům. Stoprocentní nejsou ani závodníci, ani servismani.

Problém může to být i v tom, že kluci zkrátka nejsou v top formě. I když zrovna Bimbo pro masáku říkal, že se cítil velmi dobře. Tohle se ukáže v dalších závodech.

Co mě potěšilo, byly výkony Kuby Štvrteckého. Byl to úplně jiný závodník, než přišel na první štafetu. Nikde není psáno, že takové výkony bude předvádět pořád, ale ve štafetě si počínal mimořádně sebevědomě a dobře. Zlepšení vidím i v tréninku. Jak si věří, tak střílí v rytmu. Jeho položky už mají šmrnc. Za své působení ve Světovém poháru ode mě dostává jedničku.

U Křupase jsme nečekali, že by se po dlouhé pauze vrátil k tomu, co předváděl na Pokljuce, kde si nevedl špatně. Ve štafetě v Oberhofu ale zajel dobře, v Ruhpoldingu zase ustál nelehkou situaci, když minul první dva terče a musel dobíjet. To je známka zkušenosti.“

Co Zdeňka Vítka potěšilo, byla střelba

Jiří Holubec (as. trenéra žen): „Eva pořád hodně ztrácí v prvních kolech, to musí zlepšit. Ve štafetě ji to asi víc přinutí, jede s ostatními pohromadě. Když dostane 28 sekund už v prvním okruhu, tak je to, jako by jela trestné kolo. Je třeba začít víc zostra.

Verča šla v Ruhpoldingu běžecky nahoru. Sledujeme třeba procentuální odstup na první pětku a ten se zmenšil. Horší to bylo na střelnici. V tréninku sice střílela dobře, ale ve sprintu pohořela jako ostatní. Byly klidné podmínky, střelnice byla v uvozovkách jednoduchá, ale holky to nezvládly. Verča mohla být s nulou v desítce. Aspoň ví, že má šanci být s nulou vysoko.

Makula mě překvapila čistou stojkou ve štafetě, ale pořád platí, že musí zrychlit střelbu. Ne rapidně, ale ubírat sekundu po sekundě. V tréninku dokáže střílet rychleji, ale stále trochu vázne příprava a první rána. Nesmí se toho v závodech bát. Před sprintem se necítila dobře, zavládla únava, ale ve štafetě to zase bylo slušné.

Nečekali jsme, že by měla Jessica nějak ulítnout. Chtěli jsme, aby se rozzávodila. Ten běh je aktuálně za jejími možnostmi. Po dlouhé nemoci má k běžecké formě daleko, což se pak projevuje i na střelbě. Ale určitě se to bude zlepšovat.

I Lucka umí zajet slušný závod, což ukázala v Novém Městě na Moravě. Má potenciál, jen ho sebe dostat. Ale i u ní věřím, že když se jí sejde běh a střelba, tak to může být hodně dobré.“

Jiřího Holubce mrzely zbytečné chyby na střelnici

Fotofiniš

Náš stálý fotograf Petr Slavík si tentokrát vzal volno, a tak se o foto zpravodajství z Ruhpoldingu staral Jaroslav Svoboda. Podívejte se, jak zachytil ty nejzajímavější momenty.

Koho by napadlo, že v Ruhpoldingu napadne tolik sněhu?

Pokud máte rádi jistoty, budete asi s průběhem sezóny spokojení

Usmívat se, neusmívat se? Čeští biatlonisté byli ze závodů v Ruhpoldingu trochu rozpolcení

Ještě jedno velké DÍKY fanouškům, kteří nás přijeli podpořit přímo du Ruhpoldingu

Pro domácí nemohl Světový pohár v Ruhpoldingu skončit lépe

 

Karel Halberštádt

Foto: Jaroslav Svoboda